Sztylpy a czapsy jeździeckie - co kupić? 0
Sztylpy a czapsy jeździeckie - co kupić?

Sztylpy i oficerki jeździeckie są jednym z elementem wyposażenia jeźdźcy, które pełnią bardzo podobną funkcję. Jeśli zaczynamy przygodę z jazdą konno, możemy mieć problem z wyborem odpowiedniego dla nas rozwiązania. Sztylpy, nazywane potocznie czapsami oraz oficerki jeździeckie mają za zadanie chronić nogi jeźdźca przed wszelkimi otarciami, które może powodować siodło lub puśliska. Dodatkowo, ten element w ekwipunku jeźdźca poprawia stabilność łydki i zdecydowanie wpływa na komfort jazdy. Z tego też powodu warto ocenić swoje potrzeby i odpowiednio dopasować do nich sprzęt jeździecki.

Sztylpy a czapsy jeździeckie - co kupić?

Sztylpy i czapsy są elementami zakładanymi na sztyblety. To właśnie one zapewniają ochronę wyższej partii nogi jeźdźca. Sztylpy ochronią jedynie łydkę sportowca, kończąc na kolanie. Czapsy sięgają do pachwin i gwarantują ochronę całej nogi.

Czapsy to w Polsce popularna nazwa sztylpów. Prawdziwe czapsy są skórzanymi ochraniaczami do jazdy westernowej, które sięgają od kostek aż do pachwin. O wiele bardziej rozpowszechnione są jednak sztylpy, czyli ochraniacze, które sięgają od kostek do kolan. Sztylpy używane są zarówno przez jeźdźców klasycznych jaki rekreacyjnych. By uzyskać zamiennik oficerek jeździeckich, wystarczy, że połączymy sztyblety, czyli krótkie buty do jazdy konnej z czapsami.

Kupując sztylpy lub czapsy, musimy wiedzieć, że zarówno jedne jak i drugie mogą być wykonane z różnych surowców. W sklepach najczęściej mamy możliwość spotkania skórzanych produktów, aczkolwiek dostępne są także modele wyprodukowane z tworzyw sztucznych lub tkaniny.

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem sztylp lub czapsów, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak naprawdę oczekujemy. Wiele osób docenia wszechstronność i wygodę stosowania czapsów. Dodatkowo przemawia za nimi bardzo atrakcyjna cena. Sztylpy polecane są jeźdźcom z okrojonym budżetem, a także dzieciom, które bardzo szybko wyrastają z jednego rozmiaru. Obszerny wybór sztylp i czapsów znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sklepach internetowych. Warto zastanowić się nad zakupem i wybrać model, który będzie znakomicie dobrany do potrzeb i spełni wszelkie oczekiwania.

Sztylpy i czapsy – zalety i wady

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, jedną z największych zalet czapsów jest ich niska cena. Za tańsze modele zapłacimy około 100,00 zł, a za lepsze modele ze skóry możemy zapłacić nawet kilkaset złotych.

Czapsy są wyjątkowo wszechstronne. Możemy je założyć tuż przed jazdą i zdjąć od razu po treningu. W cieplejsze dni to naprawdę komfortowe rozwiązanie. Do wad czapsów musimy zaliczyć ich mniej elegancki wygląd. Dodatkowo, niektóre modele mogą szybciej się zużywać i niszczyć, jednak przy tak niskiej cenie – zakup nowych czapsów nie będzie większym problemem. Czapsy będą znakomitym rozwiązaniem dla jeźdźców początkujących i jeżdżących rekreacyjnie, a także dla dzieci.

Sztylpy są świetnym rozwiązaniem dla osób, które znaczną część czasu spędzają w stajni np. pracując w ośrodku jeździeckim. Ich zdejmowanie i zakładanie przed jazdą trwa chwilę, więc nie musimy cały czas chodzić w wysokich butach. Czapsy i sztylpy są elementami wyposażenia jeźdźca, które wykonane z tkaniny są przewiewniejsze, więc lepiej nosi się je wiosną i latem.

Każdy produkt posiada zalety i wady, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto poznać podstawowe informacje na jego temat i dopiero wtedy dokonać odpowiedniego wyboru. Jeśli mamy pytania związanie z wyborem konkretnego modelu, warto poradzić się bardziej doświadczonego jeźdźcy lub osoby pracującej w sklepie jeździeckim.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl