Podstawowe wyposażenie stajni konia 0
Podstawowe wyposażenie stajni konia
Jeśli jesteśmy właścicielem konia, musimy zdać sobie sprawę z tego, że to naprawdę ogromny obowiązek i spore wydatki. W pierwszej kolejności, nasza uwaga koncentruje się na wyposażeniu konia w odpowiedni czaprak, derkę i inne niezbędne dla niego akcesoria. W nieco mniejszym stopniu, rozmyślamy nad miejscem pobytu naszego wierzchowca. Zdarza się, że decydujemy się na skorzystanie z usług stajni lub specjalnych hoteli dla koni. W takim przypadku, nasze wszelkie działania będą się ograniczać do wybrania najlepszej oferty. Pamiętajmy, by przed zawarciem umowy, dokładnie sprawdzić takie miejsce i upewnić się, że nasz koń będzie miał zagwarantowane właściwe warunki. Jeśli jednak chcemy samemu zbudować lub wyposażyć stajnię, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Stajnia jest domem dla koni. Spędzają w nim sporo czasu, dlatego też powinna spełniać ich podstawowe wymagania. Kompleksowe wyposażenie stajni oraz boksów dla koni, okazuje się być również sporym ułatwieniem dla samego właściciela. Stajnia, powinna być nie tylko wygodna, ale także przestronna i bardzo dobrze wyposażona. Jeśli będziemy mieć dobre zaplecze, hodowla konia będzie o wiele łatwiejsza, a zwierzak będzie czuł się dobrze i komfortowo.

Jak powinno wyglądać wyposażenie stajni?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wyposażenie stajni musi być kompleksowe i funkcjonalne. Stania powinna spełniać swoje podstawowe zadania. Jeśli przyłożymy się do jak najlepszego wyposażenia stajni, to będziemy mieć ułatwione dobre zagospodarowanie budynku, a więc boksów i miejsc lub pomieszczeń z przeznaczeniem na akcesoria oraz żywność. Pamiętajmy o tym, że stajnia wcale nie musi być duża. Najważniejsze, by cechowała się wydzielonymi strefami. Chodzi tutaj przede wszystkim o przestronny boks, miejsce w którym będziemy mogli zadbać o pielęgnację konia, miejsce na rzeczy porządkowe, a także miejsce na różnorodne akcesoria i gadżety, które używane są do jazdy konnej itp. Podstawą jest dobra organizacja. Jeśli o nią zadbamy, nasza codzienna praca będzie bardzo ułatwiona, a porządek cały czas zachowany.
Wyposażenie jednej ze strefy, powinno być szczególnie zorganizowane. Chodzi tutaj o miejsca, w których konie mieszkają, a więc o boksy. Ich wielkość powinna zapewniać zwierzakom komfort swobodnego poruszania się i leżenia. Podstawowym wymiarem boksów jest 4x4m.
W boksach powinniśmy zadbać o pewne niezbędniki, które umożliwią wierzchowcowi funkcjonowanie. Pierwszym elementem wyposażenia boksów jest lizawka. To niezbędne źródło minerałów, potrzebnych koniom w codziennej diecie. Ich podstawowymi składnikami są sód i chlor, które wzbogacane są dodatkowo o rozmaite kompozycje witamin i mikroelementów. Kolejnym miejscem w boksach jest poidło, a więc pojemniki na wodę. Nie możemy zapomnieć również o pojemniku na pasze sypkie – żłób. Ich wielkość jest naprawdę zróżnicowana. Dla koni, montowane są przede wszystkich takie o pojemności około 20 litrów.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dużej ilości haków i wieszaków. Do czego będą służyć? To właśnie na nich możemy zawiesić siodła, strzemiona i inne elementy. Dzięki temu nasze poruszanie się po stajni będzie naprawdę swobodne, a rzeczy pozawieszane na hakach nie ulegną aż tak szybkiemu zniszczeniu i będą zawsze pod naszą ręką.

Jakie pomieszczenia powinny być w stajni?

  • boksy – to najważniejsze miejsce, ponieważ to właśnie tutaj mieszkają konie. Powinniśmy zadbać również o pomieszczenie, w którym będzie składowana żywność dla zwierząt, czyli o paszarnię.
  • obornik – miejsce, którego przeznaczeniem jest przechowywanie odprowadzanej zużytej wyściółki. Obornik przeważnie jest umiejscowiony z tyłu stajni.
  • hala – to nic innego jak wybieg dla konia. Należy również pamiętać o wyposażeniu hali w karuzelę, czyli w urządzenie, które zapewni ruch naszemu wierzchowcowi. Karuzela może zastąpić człowieka, a jej głównym celem jest rozgrzewka dla konia i przygotowanie go do treningu.
  • basen – to miejsce pielęgnacji naszego konia. W basenie zapewniamy wierzchowcowi także ćwiczenia, relaks i odpoczynek. Basen jest pomieszczeniem dodatkowym. W małych, przydomowych stajniach, rzadko będziemy mieć styczność z basenem.
  • solarium – to miejsce w którym suszymy naszego konia i rozgrzewamy go po kąpieli w basenie. Zarówno solarium jak i basen, są pomieszczeniami ze sobą połączonymi i umiejscowionymi obok siebie.
Stajnia dla konia, powinna być także bardzo dobrze oświetlona i ogrodzona.
Niezbędne wyposażenie stajni znajdziesz w naszym sklepie jeździeckim. :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl