Jak suplementować konia? 0
Jak suplementować konia?

Temat suplementacji koni wciąż budzi sporo kontrowersji wśród właścicieli i miłośników tych zwierząt. Zdaniem niektórych ekspertów jeśli koniowi podawana jest dobrze zbilansowana pasza i nie jest on poddawany dużemu wysiłkowi, suplementacja nie jest konieczna. Inni sądzą, że suplementy to element profilaktyki wspomagającej organizmu. Jak jest naprawdę?

Koniom podaje się pasze treściwe i objętościowe. Pasze objętościowe podzielić można na suche np. siano i plewy oraz soczyste - kiszonki, zielonki. Pasze treściwe to z kolei ziarna zbóż czy ziarna motylkowate. Pasze mają za zadanie dostarczyć zwierzętom odpowiednie składniki odżywcze oraz witaminy. Witaminy są niezbędne koniom do prawidłowego funkcjonowania. Bez nich zwierzę jest osłabione i może mieć problemy zdrowotne.

Suplementacja dla konia

W przypadku koni ogromnie istotną rolę odgrywają witaminy A, D i E, które rozpuszczają się w tłuszczach. Podawać je trzeba zewnętrznie, bo organizm konia ich nie produkuje. Dlatego muszą wchodzić w skład paszy. Czasem to jednak zbyt mało. Spore znaczenie mają także witaminy z grupy B oraz witamina C. Te organizm zwierzęcia jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Jednak nie zawsze tak się dzieje np. zimą.

Suplementy dla koni niekiedy są wręcz konieczne. Nie zawsze można zwierzętom dostarczyć wszystkich potrzebnych witamin i innych składników odżywczych np. z paszą. Tak jest w przypadku pasz ubogich w składniki odżywcze i witaminy. Bywa tak, gdy koń nie ma dostępu do pastwiska. Dużą popularnością na rynku cieszą się m.in. suplementy na stawy dla konia. Końskie stawy są bowiem często mocno obciążone. Na stawy czy ścięgna świetnie wpływa np. siarka organiczna.

Suplementacji konia nie należy nigdy prowadzić na własną rękę. Okazuje się nowiem, że nadmiar witamin również może być bardzo szkodliwy dla zwierzęcia. Najlepiej więc skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w leczeniu koni.

Niedobór witamin w przypadku koni skończyć się może bardzo źle. Zwierzę nie ma wówczas szans na prawidłowy rozwój i źle się czuje. Im niedobór jest poważniejszy i dłużej trwa, tym poważniejsze problemy zdrowotne może to oznaczać. Jakie witaminy w przypadku koni są najważniejsze?

Witamina A usuwa wolne rodniki i obniża poziom cholesterolu we krwi. U koni młodych wspomaga wzrost. Bierze udział w ochronie błon śluzowych i zewnętrznych warstw skóry. Jej brak w organizmie skończyć się może zrogowaceniem naskórka, problemami ze wzrokiem czy problemami skórnymi. Koń staje się wówczas bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje.

Ogromnie ważna jest także witamina C. To dzięki niej komórki są skutecznie chronione przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dobrze wpływa również na zachowanie fizjologicznej równowagi między tkanką chrzęstną, łączną i kostną. Konie zazwyczaj samodzielnie syntetyzują witaminę C w odpowiedniej ilości. Czasem jednak jej suplementacja jest konieczna. Dotyczy to głównie zwierząt starszych, cierpiących na alergie, zestresowanych, chorych na anemię, przeziębionych czy będących w okresie rekonwalescencji.

Witamina D działa dobrze na kości konia. Jej niedobór oznacza problemy z metabolizowaniem i przyswajaniem fosforu oraz wapnia. Pojawić się mogą deformacje kości czy problemy ze stawami. Aktywnymi składnikami witaminy D są witamina D2 i D3. Pierwsza ma pochodzenie roślinne i wytwarzana jest na skutek naświetlania promieniami ultrafioletowymi.  Drugą zwierzę wytwarza w skórze pod wpływem promieniowania UV.

Witamina E chroni błony komórkowe i międzykomórkowe przed szkodliwymi związkami tlenu. Bez niej koń nie może prawidłowo funkcjonować. Niedobór witaminy E osłabia mięśnie, powoduje zwyrodnienia i choroby mięśni szkieletowych. Prowadzi do utraty masy mięśniowej. U źrebiąt skończyć się to może niedokrwistością, a u klaczy i ogierów oznacza spadek płodności.

Co ciekawe, u koni niedobór witamin z grupy B zdarza się dość rzadko. Dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na te witaminy zapewniają pasze gospodarskie i zachodząca w jelitach synteza mikrobiologiczna. Czasem pojawić się jednak mogą i pewne braki. Tak jest, gdy koń dostaje paszę kiepskiej jakości lub ma problemy z układem pokarmowym (biegunka, zaburzenia flory bakteryjnej). W praktyce niedobór witamin z grupy B jest trudno zdiagnozować. Objawy są bowiem niezbyt charakterystyczne. Pasują do wielu schorzeń.

Żywienie koni

Żywienie koni jest tematem bardzo szerokim. Konie potrzebują pasz objętościowych i treściwych różnego typu. Trzeba im bowiem dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Organizm koni jest z natury przystosowany do często jedzenia małych porcji jedzenia. Z tego powodu zwierzęta te są w stanie paść się nawet przez 16 godzin na dobę. Pasze mają za zadanie zapewniać koniom niezbędne do życia witaminy i inne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Suplementacja bywa jednak potrzebna, zwłaszcza gdy pasze są ubogie. Jednak nie zaleca się ich podawania koniom na własną rękę. Zawsze trzeba wcześniej skonsultować się z weterynarzem i poprawić jakość podawanej na co dzień koniowi paszy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl