Jak poprawić jazdę konno? Porady. 0
Jak poprawić jazdę konno? Porady.

Jeszcze jakiś czas temu jazda konna była sportem mało dostępnym, wręcz elitarnym. Dzisiaj na rynku działa coraz więcej stadnin i klubów sportowych, które oferują lekcje jazdy konnej w naprawdę atrakcyjnych cenach. Jest to sport niemal dla każdego. Wiele osób się go jednak boi. Uważają, że jest trudny. Rzeczywiście kontakt z koniem i technika jazdy mogą na początku nieco przerażać. Jednak dobry instruktor powinien tak dobrać program lekcji do danej osoby, aby ta z czasem czyniła duże postępy.

Jak poprawić jazdę konną?

Są cztery podstawowe zasady, o których należy w tym przypadku pamiętać.

  1. Nie można się stresować jazdą konną. Powinna być to czysta przyjemność. W momencie, gdy jeździec się denerwuje, może to przenieść się także na konia. Zwierzę wyczuwa emocje ludzi. Podstawą powinno być w tym przypadku rozluźnienie. Bez tego trudno jest myśleć o wypracowaniu odpowiedniej współpracy między jeźdźcem a koniem. Kluczem do sukcesu jest wyczuwanie emocji zwierzęcia. Poza tym zbyt spięte ciało i mięśnie nie pozwalają na utrzymanie w siodle prawidłowej postawy.

  2. Obowiązkowo trzeba stosować się do rad i wskazówek instruktora. Na tej podstawie można poprawić swoje błędy, doskonaląc technikę jazdy i swoje umiejętności jeździeckie. Czasem warto oczywiście wyjść z inicjatywą i samemu dopytać o różne aspekty jazdy konnej.

  3. Nigdy nie należy przestawać się uczyć. Okazuje się, że nawet dyplomowani instruktorzy czy zawodowi jeźdźcy nieustannie trenują i pracują nad swoimi umiejętnościami. Tak naprawdę na każdym poziomie jazdy można się doskonalić. Dotyczy to nie tylko osób początkujących.

  4. Warto stopniować trudność treningów. Co to oznacza? Najlepiej przygotować na starcie jasny, czytelny plan treningowy, który jest dopasowany do możliwości danej osoby i tempa postępów, które osiąga. Po oswojeniu się z koniem przychodzi czas na naukę utrzymywania równowagi czy prawidłowy dosiad, a potem na użycie wodzy czy łydki. Z czasem przechodzi się oczywiście do bardziej zaawansowanych  ćwiczeń oraz technik jazdy.

Pierwsza jazda konna - jak to się odbywa?

Jak zacząć swoją przygodę z jazdą konną? Najlepiej jest chyba zapisać się do szkółki jeździeckiej i skorzystać z pomocy instruktora. W większych miastach funkcjonuje zazwyczaj kilka stadnin, ale pojawiają się one coraz częściej także w małych miejscowościach.

Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jazda konna to nie tylko samo przychodzenie na zajęcia i wsiadanie na konia. To również zaznajomienie się z pielęgnacją tego zwierzęcia, jego czyszczeniem, siodłaniem, sprzątaniem boksu itd.

Kontakt z koniem nie jest ograniczony do jego dosiadania. Konie są z natury zwierzętami raczej płochliwymi. Ich relacja z człowiekiem musi być budowana w sposób stopniowy. W przypadku osób mniej doświadczonych wybierane są konie spokojne i cierpliwe, ale i tak warto pozostać w tym przypadku ostrożnym. Przede wszystkim do konia nie można podchodzić od tyłu. W przypadku wejścia do boksu, trzeba dać zwierzęciu znać o swojej obecności. Koń nie ma oczu dookoła głowy i jeśli zostanie zaskoczony, może się zachować bardzo gwałtownie. Zazwyczaj wystarczy zwierzę zawołać po imieniu. Pierwsze lekcje jazdy konnej odbywają się na tzw. lonży, a więc specjalnej lince. Nie ma się naprawdę czego bać.

Ile trwa nauka jazdy konnej?

Oczywiście nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każda osoba w innym tempie opanowuje technikę. Są osoby, które już po zaledwie kilku lekcjach, mogą wyjechać w teren. Jednak zazwyczaj jest to możliwe dopiero po kilku tygodniach.

Jeśli jeździec poczuje, że zaczyna łapać równowagę w stępie, kłusie i galopie, można w jego przypadku zrezygnować ze wspomnianej lonży. Potem przystępuje się do ćwiczeń na placu, a kolejnym krokiem jest właśnie wyruszenie w teren. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? To w zasadzie spacer po lesie w towarzystwie instruktora.

Warto zadbać, aby różne rodzaje treningu się ze sobą przeplatały. Na placu można doskonalić swoje umiejętności techniczne, ale to jazda w plenerze pozwala oswoić się z naturalnymi sytuacjami różnego rodzaju.

Oczywiście jazdy konnej człowiek uczy się przez całe życie. Zgodzą się z tym nawet najbardziej doświadczeni instruktorzy i jeźdźcy.

Kilka słów o technice jazdy konnej

Nie da się ukryć, że technika jazdy konnej jest niezwykle ważna - głównie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do wskazówek instruktora. Kluczem do sukcesu jest to, aby od samego początku korygować ewentualne wady postawy.

Są oczywiście pewne ćwiczenia, które pozwalają na poprawienie techniki jazdy konnej. Eksperci zalecają np. trenowanie jazdy od jednego do drugiego punktu. Innym rozwiązaniem jest jazda po drążkach. Co to takiego? Na podłożu rozkładane są wówczas specjalne drążki - zwykle kolorowe, bo muszą być dobrze widoczne. Można wykonywać wtedy ćwiczenia, które polegają na przechodzeniu między drążkami lub najeżdżaniu na ich środek. To świetny sposób na poprawienie precyzji swojej jazdy.

Jak przygotować się do nauki jazdy konnej?

Na samym starcie nie należy robić dużych zakupów. Podstawa to oczywiście toczek - kask jeździecki, który zawsze można wypożyczyć w ośrodku. Buty do jazdy konnej powinny sięgać powyżej kostki. Idealnie, gdy nie mają sznurówek, klamer i zapięć. Mogą być to zwykłe sztyblety. Odzież przeznaczona do jazdy konnej w przypadku osób początkujących musi być wygodna i nie może krępować ruchów. Jazda konna jest uprawiana w plenerze, a więc trzeba mieć na uwadze aktualne warunki pogodowe. Dopiero z czasem można przystąpić do kompletowania własnego sprzętu. Wtedy warto zaopatrzyć się w rękawiczki jeździeckie, specjalną czapkę czy kamizelkę ochronną.

Jazda konna jest sportem, który ma wiele aspektów. Jedni traktują ją rekreacyjnie, a inni trenują skoki. Zawsze jest jednak tylko jeden sposób na poprawienie swoich umiejętności jeździeckich - ćwiczenie. Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Trzeba więc nieustannie doskonalić się i to w różnych warunkach. Nie można ograniczać się jedynie do ćwiczeń na placu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl