Dyscypliny jeździeckie – na którą warto się zdecydować? 0
Dyscypliny jeździeckie – na którą warto się zdecydować?

Z czym kojarzy nam się jeździectwo? Dla większości osób jeździectwo to skoki na koniu i tor przeszkód. Sprawa w rzeczywistości jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jeździectwo możemy podzielić na kilka dyscyplin sportowych. Każda z tych dyscyplin przeznaczona jest dla różnych grup osób. Warto tutaj zaznaczyć, że niektóre dyscypliny jeździectwa mają rangę olimpijską.

Dyscypliny jeździeckie – na którą warto się zdecydować?

To jaką dyscyplinę jeździecką wybierzemy zależy przede wszystkim od tego co lubimy. Przed dokonaniem wyboru, musimy się zastanowić, czy oczekujemy dużej ilości wrażeń i adrenaliny, emocji i szybkości, spokojniejszej jazdy, czy też elegancji i stylu w jeżdżeniu konno.

Aby ułatwić zadanie, wymienimy najbardziej popularne dyscypliny jeździectwa:

Ujeżdżanie

Podstawowa dyscyplina jeździecka, która polecana jest osobom ceniącym sobie elegancje i styl. Jeżdżąc konno należy bowiem wykazać się niezwykła wytrwałością i cierpliwością, ponieważ głównym celem jest doprowadzenie do perfekcji płynności ruchów konia. W tej dyscyplinie niezbędne jest wypracowanie wspólnego języka z koniem, aby móc się rozumieć w każdej sytuacji. Treningi ujeżdżania są bardzo długie i żmudne, ale to właśnie dzięki nim można czasem wystąpić na prestiżowych zawodach.

Skoki przez przeszkody

Dyscyplina należy do najbardziej znanej dyscypliny, która każdego roku angażuje coraz więcej osób. Podczas zawodów towarzyszy nam adrenalina, która jest nie do opisania, szybkie tempo, emocje, widowiskowość i proste zasady. Jeździec i koń powinni pokonać tor przeszkód w sposób bezbłędny i to w jak najkrótszym czasie.

Wszechstronny konkurs konia wierzchowego

WKKW to korona jeździectwa. Określenie te zawiera w sobie wszystko to, co jeździec i koń mogą dokonać w każdej z dyscyplin. Konkurencja składa się z trzech konkursów. Pierwszym z nich jest ujeżdżanie, podczas którego wykonywane są róże figury. Drugą konkurencję stanowi kros, który okazuje się być najbardziej widowiskową częścią WKKW. Polega ona na pokonaniu przez jeźdźca i konia od 1 do 8 kilometrów, gdzie ustawionych może być nawet kilkadziesiąt rozmaitych przeszkód. Wśród nich są żywopłoty, skoki do wody, wozy z drewnem itp. Ostatnia próba należy do skoków przez przeszkody w klasycznym wydaniu.

Jeździectwo westernowe

Dyscyplina jeździectwa polecana jest miłośnikom Dzikiego Zachodu. Wszystkie ruchy są odwzorowane na podstawie prac, jakie w dawnych czasach wykonywano z pomocą koni na ranczach. Westernową jazdę uprawia się w stroju kowboja. Do najpopularniejszej jazdy z rodem Dzikiego Zachodu możemy zaliczyć Reining, która ma na celu doprowadzenie do płynności w wykonywaniu różnych figur na torze. Sekwencje są tutaj wykonywane zdecydowanie bardziej dynamicznie.

Sportowe rajdy konne

Dyscyplina stosunkowo młoda. Podczas zawodów, które są rozgrywane w sportowych rajdach konnych, sprawdzana jest wytrzymałość koni, ponieważ trasy mogą liczyć od 10 do 160 km. Sportowe rajdy konne to niezwykle ciekawy sport.

Pony Games

Nowość w jeździectwie dla dzieci. Pony Games bazuje przede wszystkim na dobrej zabawie i zarazem rywalizacji. Dziecko uczy się zachowań związanych z zabawą, pozostając w związku z koniem, który jest odpowiednio dopasowany do wzrostu. Pony Games oprócz elementu sportowej rywalizacji sportowej dla najmłodszych, znakomicie nadaje się do wykorzystania jako forma i metoda przygotowań do poważniejszych startów w zawodach.

Woltyżerka

Dyscyplina konna, której atrakcyjność opiera się przede wszystkim na prezentowaniu przez zawodników niesamowitej sprawności fizycznej. Woltyżerka polega na wykonywaniu na galopującym koniu, często skomplikowanych ćwiczeń o charakterze akrobatycznym. To idealny trening uzupełniający dla każdego, kto rozpoczyna naukę jazdy konnej, a także dla zaawansowanych jeźdźców innych dyscyplin jeździeckich.

Jazda na koniu to nie tylko skoki przez przeszkody, ale także galopowanie po kilkukilometrowej trasie czy też wykonywanie różnego rodzaju figur. Dyscyplin jeździeckich jest naprawdę dużo, dlatego warto zastanowić się w której dyscyplinie najbardziej byśmy się odnaleźli. Jeździectwo należy do sportów, które potrafią zagwarantować sporo pozytywnych emocji, masę adrenaliny i niezapomnianej rozrywki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl