Dlaczego poprawny półsiad jest tak ważny? 0
Dlaczego poprawny półsiad jest tak ważny?

Półsiad to rodzaj dosiadu, który powinien nauczyć się każdy początkujący jeźdźca. Podczas półsiadu, zostają odciążone plecy konia, dzięki czemu nasz wierzchowiec może się rozgrzać. Półsiad nie obciąża konia w trakcie skoku, czy też mocniejszego galopu, ponieważ jeźdźca w tej pozycji nie zaburza równowagi konia.

Czym jest półsiad?

Prawidłowy półsiad to nic innego jak siad, w którym kolano jest ugięte, noga znajduje się pod jeźdźcem, łydka jest nieruchoma, a pięta znajduje się poniżej palców. Pośladki jeźdźca powinny być podwinięte, mięśnie brzucha stale napięte, a staw skokowy musi działać jak amortyzator. Swoją uwagę należy zwrócić na dłoń, która powinna znajdować się w miejscu, w którym kończy się kłąb, a rozpoczyna szyja konia. Nasze pośladki powinny być blisko siodła. Warto pamiętać o tym, że półsiad jest balansowaniem ciała zgodnie z ruchem wierzchowca. Chodzi tutaj o to, by miednica i biodra jeźdźca, podążały zgodnie z pracą mięśni konia, a więc od tyłu do przodu. Ponadto, ramiona osoby jeżdżącej konno w półsiadzie powinny być stabilne, by uniknąć kołysania się.

Dlaczego poprawny półsiad jest tak ważny?

Poprawny półsiad jest niezwykle istotny, ponieważ odciąża grzbiet i zad konia, umożliwiając tym samym wygodniejszy i bardziej swobodny ruch. Każda osoba jeżdżąca konno, powinna mieć perfekcyjnie opanowany półsiad. Półsiad jest doskonałym ćwiczeniem na równowagę, gdy zaczynamy się uczyć jeździć konno, pomaga nam podążać za koniem podczas skoku i ułatwia nam jazdę w galopie, zwłaszcza tym szybkim.

Jak wykonać poprawny półsiad?

Jeśli chcemy przejść do siadu w półsiadzie, powinniśmy skrócić strzemiona o 2-3 dziurki, aby łatwiej nam było wykonać to zadanie. Ciężar tułowia w pełnym siadzie spoczywa na kościach siedzeniowych, a w półsiadzie jest on rozłożony na kolanach i częściowo na stopach. Gdy wykonujemy półsiad, nasze ciało należy pochylić do przodu, tak aby pośladki znajdowały się nieznacznie nad siodłem, a ciężar ciała musimy przenieść równomiernie na strzemiona. Bardzo istotne jest również odpowiednie działanie łydek. Pamiętajmy o tym, by pięta była opuszczona w dół, a stopa nie usztywniona w stawie skokowym. Dzięki takiemu ułożeniu, nasze nogi spełniają rolę amortyzatora, co w konsekwencji gwarantuje stabilizację pozycji. Wykonując poprawny półsiad, nie można zapomnieć o tym, by głowę trzymać prosto, kierując wzrok przed siebie. Dla utrzymania lepszej równowagi, plecy muszą także być proste. Gdy jeździmy konno, ruchy zwierzęcia, nie mogą wpływać na gwałtowną zmianę położenia naszego tułowia. Poprawny półsiad stanowi nie lada wyzwanie dla początkujących jeźdźców. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z jeździectwem, bardzo często szukają swojej równowagi przez zbyt mocne zaciskanie kolan oraz kurczowe trzymanie się wodzy. Półsiad powinniśmy wykonywać zarówno w stepie jak i kłusie.

Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas półsiadu?

  • zadzieranie pięty w górę,
  • garbienie się,
  • patrzenie się pod konia,
  • nadmierne pochylanie się do przodu,
  • utrzymywanie równowagi na wodzach,
  • kurczowe trzymanie się kolanami,
  • spinanie się,
  • nadmierne wychodzenie siedzenia z siodła,
  • anglezowanie podczas robienia półsiadu,
  • niestabilna i mało elastyczna ręka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl