Czapraki dla konia i ich rodzaje 0
Czapraki dla konia i ich rodzaje

Czapraki zostały stworzone z myślą o tym, aby jak najlepiej chronić grzbiet naszego wierzchowca przed otarciami, a siodło przed potem. W wyborze odpowiedniego czapraka pomaga świadomość jego roli i przeznaczenia. Zadaniem czapraka jest chłonięcie potu konia i ochrona przed wszelkimi otarciami oraz odparzeniami. Czaprak pomaga także zachować czystość siodła, ochrania siodło od soli z potu, kurzu zebranego w sierści, czy po prostu wcieraniem brudu. Dbanie o końskie zdrowie jest tutaj najważniejszym aspektem. Powinniśmy zatem wiedzieć, jak w odpowiedni sposób dobrać czaprak, aby spełniał się w swojej roli i był podstawą dobrej jazdy.

Czym jest czaprak?

Czaprak jest rodzajem podkładki pod siodło, który najczęściej jest wykonany z warstw tkaniny i wypełnienia. Czaprak spełnia kilka funkcji. Oprócz tego, że ochrania koński grzbiet oraz kłąb przed otarciami i odparzeniami, to dodatkowo amortyzuje wstrząsy, zwiększa komfort jazdy i niweluje odczuwanie nierówności siodła. Z drugiej zaś strony, czaprak pochłania pot i chroni przed nim siodło, co znacznie ułatwia zachowanie czystości i dobrego stanu naszego ekwipunku. Istotna jest również funkcja estetyczna, dzięki czemu czaprak może prezentować barwy klubowe, a wraz z nausznikami i owijkami tworzyć profesjonalny i efektowny komplet. Musimy być jednak świadomi tego, że aby czaprak mógł właściwie spełniać swoje zadanie i aby dobrze się prezentował, powinien zostać odpowiednio dopasowany.

Rodzaje czapraków

Czapraki możemy rozróżnić ze względu na kształt. Wyróżniamy następujące rodzaje czapraków:

  • VS – to czapraki wszechstronne. W porównaniu do innych czapraków, ten rodzaj jest trochę bardziej przesunięty do przodu na wysokości poduszki kolanowej.
  • VSS – to czaprak wszechstronny o profilu skokowym. VSS jest krótszy niż VS i bardziej podobny do SR.
  • VSD – to czaprak wszechstronny o profilu ujeżdżeniowym. Jest on dłuższy i bardziej podobny do DR i DL.
  • DL/DR – to oznaczenie czapraków ujeżdżeniowych, a więc dresażowych. Charakteryzują się tym, że są długie i prosto zakończone.
  • SR – to czapraki skokowe. Są one krótkie, podobnie jak siodła skokowe, a także przedłużane przy poduszce kolanowej, tak aby chronić całe siodło.
  • West – to czapraki westernowe. Cechują się tym, że są grube i miękkie.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru czapraka?

Decydując się na zakup konkretnego czapraka, powinniśmy w pierwszej kolejności wiedzieć na jakie kryteria trzeba zwrócić swoją uwagę, aby czaprak spełnił się w swojej roli.

  • materiał – z tego względu, że oferta czapraków jest naprawdę ogromna, najlepiej jest sięgnąć po propozycję wykonaną z tkaniny, która dobrze wchłania pot i która szybko wysycha.
  • rozmiar – są trzy rodzaje najpopularniejszych rozmiarów, a mianowicie: dla koni ras dużych, arabskich oraz małych.
  • rodzaj – każdy czaprak powinien zostać odpowiednio dopasowany do siodła.

Poza odpowiednim rozmiarem i profilem, uwagę warto również zwrócić na kilka innych szczegółów. Bardzo ważnym elementem jest tutaj typ wypełnienia i grubość czapraka. Niektórzy cenią sobie cienkie czapraki ze względu na lepszy kontakt i większą przewiewność. Inni z kolei wybierają czapraki grubsze, ponieważ lepiej amortyzują i mogą zniwelować małe niedoskonałości związane z niedokładnym dopasowaniem siodła. Musimy jednak pamiętać o tym, że grube czapraki zapewnią gorszą wentylację i będą dłużej schły. Kolejną kwestią jest materiał, który powinien być przepuszczalny. Nie dość, że dzięki niemu zapobiegniemy odparzeniom to dodatkowo ułatwi odprowadzanie potu. Czapraki mogą również różnić się pomiędzy sobą rodzajem kroju, czy też wycięcia. Mamy więc czapraki prostokątne, wycięte oraz pełne.

Kupując odpowiedni model czapraka nie zapominajmy o tym, że jego głównym zadaniem jest usuwanie wilgoci i ciepła z ciała konia w trakcie jazdy, a także amortyzacja wstrząsów. Wybór konkretnego rodzaju czapraka powinien być precyzyjny. Dzięki temu, jazda konno będzie bezpieczna i przyjemna, zarówno dla jeźdźca jak i dla konia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl