Kupno konia - na co zwrócić uwagę? 0
Kupno konia - na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego konia jest zapewne marzeniem i celem dla większości jeźdźców. Jednak gdy przychodzi ten ważny dzień, pojawiają się problemy, ponieważ niewiedza dotycząca tego od czego zacząć i na co zwrócić uwagę wprawia w spore zakłopotanie i przynosi wiele nerwów. Ludzie bardzo często kupują konie pod wpływem impulsu, co jest wykorzystywane przez sprzedawców, stosujących rozmaitych technik manipulowania klientami. Jak wybrać konia? Na co zwrócić największą uwagę? O czym powinniśmy pamiętać kupując konia?

Kupno konia - Na co zwrócić uwagę?

Kupując konia w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od tego, do czego będzie nam potrzebny. Na podstawie naszych oczekiwań, warto również stworzyć określone kryteria, które pozwolą i ułatwią nam ocenę danego wierzchowca. Zakup konia to niezwykle ważna decyzja, która będzie z nami przez naprawdę długi czas. Zakup konia nie jest prosty, dlatego warto nabyć niezbędną wiedzę, aby dokonać wyboru w sposób świadomy i rozsądny.

  • rasa – każdy koń jest inny. Rasa konia nie zagwarantuje jego konkretnego charakteru, ale zwiększy prawdopodobieństwo, że nasz koń będzie posiadać pożądane przez nas cechy.
  • płeć – kupując konia warto określić, czy powinna to być klacz, wałach czy też ogier. W przypadku dwóch pierwszych jest to raczej kwestia gustu. Jeśli jednak chodzi o ogiera, sprawa robi się trudniejsza i poważniejsza. Jazda i opieka nad ogierami wymaga ogromnego doświadczenia.
  • wiek – to wyjątkowo istotny czynnik, który powinien zostać uwzględniony w trakcie naszych poszukiwań. Mówiąc o wieku konia, chodzi bardziej o jego umiejętności i doświadczenie. Starszy koń będzie lepiej wyszkolony i cierpliwy niż młody koń, który się dopiero wszystkiego uczy. Gdy zaczynamy swoją przygodę z jeździectwem lub gdy chcemy nabrać jeszcze większego doświadczenia, warto zastanowić się nad kupnem starszego konia, który pomoże nam w nauce. Młode konie nadają się dla doświadczonych i dobrze jeżdżących jeźdźców, którzy będą w stanie nauczyć zwierzaka odpowiedniej reakcji na pomoce.
  • wielkość - kolejnym ważnym punktem jest wielkość konia, która powinna być odpowiednia względem naszego wzrostu. Jeśli jesteśmy wysocy, na koniach poniżej 150 cm będzie nam po prostu niewygodnie. Zupełnie inaczej jeździ się na koniach powyżej 165 cm. Mniejsze konie mają krótsze kroki, różni się też sposób siedzenia i ułożenie łydki. W przypadku wielkości przyszłego konia istotne są również indywidualne preferencje.
  • charakter – mimo iż konia poznaje się dopiero przy bliższym poznaniu, to już na pierwszy rzut oka można określić, czy istnieje między nami chemia. Przy zdystansowanym rumaku pracy będzie o wiele więcej, dlatego zwracajmy uwagę na to co robi zwierzach, gdy wchodzimy do stajni, otwieramy drzwi boksu itp.
  • ruch – ruch ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku ujeżdżenia. Warto więc zwrócić swoją uwagę na to, czy koń zawiesza krok, czy ma tendencję do ruszania z zadu, jaki ma wykrok i jak obszernie stawia nogi. Ruch konia powinien być płynny i harmonijny.
  • zachowanie konia w stadzie – w tym przypadku trzeba poobserwować konia, który porusza się wśród innych. Warto się przekonać, czy koń jest bardziej lub mniej dominujący. Przy dominującym koniu będziemy musieli włożyć bardzo dużo pracy. Musimy być również pewni, ze podołamy temu wyzwaniu. Dominujące konie są trudniejsze do zdominowania. Jak się przekonamy, czy koń którego chcemy kupić jest dominujący? Zwróćmy uwagę na to, czy przepędza inne konie od jedzenia lub wodopoju, czy podchodzi pierwszy do człowieka i próbuje przy tym przepędzić inne konie lub czy zdarza mu się atakować inne konie.
  • zachowanie konia wobec ludzi – musimy tutaj zwrócić uwagę na kilka sytuacji, a mianowicie na to, jak koń zachowuje się w stosunku do ludzi gdy jest wypuszczany na padok, gdy jest w boksie, podczas pracy na okrągłym wybiegu, podczas siodłania lub kiełznania i jak się zachowuje pod jeźdźcem.

Koń z pewnością wniesie do naszego życia wiele radości. Dzięki niemu, zyskamy znacznie większe doświadczenie i przyjaciela, który będzie z nami na dobre i złe. Zakup konia jest trudną decyzją i nie lada wyzwaniem. Warto przeanalizować powyższe aspekty, które pomogą nam wybrać tego jedynego i warto również stworzyć własną listę cech i parametrów, które ma spełniać nasz przyszły koń.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl