Sprzęt jeździecki dla konia 0
Sprzęt jeździecki dla konia

Jazda konna to sport, który zyskuje coraz większą popularność. Jeździectwo uprawiają osoby w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie doświadczenia. Dla wielu ludzi jest to forma rekreacji, a dla innych sport polegający na współzawodnictwie. Zawsze jednak potrzebny jest odpowiedni sprzęt jeździecki dla konia. Od niego zależy w dużej mierze komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niedopasowane akcesoria mogą niestety doprowadzić nawet do kontuzji u konia.

Wierzchowiec musi być wyposażony w kilka podstawowych elementów. Trudno jest sobie wyobrazić jazdę konną bez odpowiedniego siodła. Wybór na rynku w tym zakresie jest bardzo duży. Siodła podzielić można przede wszystkim z uwagi na przeznaczenie. Inne siodło przeznaczone jest do jazdy rekreacyjnej, a inne do skoków. Duże znaczenie ma jakość tego elementu i jego dopasowanie do budowy anatomicznej konia. To rzutuje na komfort całej jazdy. Najlepiej, gdy siodło jest dopasowane przez profesjonalnego saddle fittera. Warto też obserwować reakcję zwierzęcia na dane siodło. To siodło amortyzuje uderzenia ludzkiego ciała o kręgosłup konia.

Czaprak jest specjalną podkładką pod siodło. Jej głównym zadaniem jest ochrona grzbietu wierzchowca przed ewentualnymi otarciami. Dobry czaprak musi być wykonany z materiału jednocześnie miękkiego i chłonnego, który można szybko wysuszyć. Element ten skutecznie zapobiega odparzeniom na grzebienie konia. Czasami spotkać się też można ze specjalnymi wkładkami żelowymi, które są nakładane na czaprak w celu zapewnienia jeszcze lepszej amortyzacji.

Popręg to dość grupy pas okalający brzuch konia. Jest on przypominany z dwóch stron siodła. Jego zadaniem jest utrzymanie siodła w odpowiednim miejscu. Popręg musi być dopasowany odpowiednio do wielkości konia. Jeśli jest dobrze wykonany, nie rani zwierzęcia, a jednocześnie zapobiega przesuwaniu się siodła.

Strzemiona to elementy zwieszone na skórzanych paskach po dwóch stronach siodła. Pozwalają one na bezproblemowe wejście na konia. W czasie jazdy natomiast znacznie ułatwiają utrzymanie się w siodle. Dodatkowo zawierają gumową wkładkę, która zapobiega ślizganiu się buta. Zazwyczaj strzemiona produkowane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Ogłowie to z kolei element będący główną częścią uprzęży. Zakładane jest na głowę zwierzęcia. Za sprawą wodzów do niego przypiętych, nad koniem można uzyskać dużą kontrolę. Wodze są nieocenione w przypadku tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną. Nie potrafią one na ogół jeszcze odpowiednio pracować łydkami. W pysku konia znajduje się metalowe wędzidło, które służy do przekazywania mu informacji i kierowania nim. Jeśli jeździec pociągnie za prawą część wodzy, zwierzę skręca w prawo. W przypadku lewej strony jest oczywiście odwrotnie. Na koniu można wprawdzie jeździć bez wodzy, wędzidła i ogłowia, ale to wymaga już sporych umiejętności ze strony jeźdźca.

Nie należy zapominać ponadto o ochraniaczach, które skutecznie chronią kończyny konia w czasie jazdy. Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, zapinane na rzepy lub klipsy. Są polecane przede wszystkim dla skoków. Niekiedy potrzebny jest też kantar. To rodzaj uproszczonej uzdy służącej do prowadzenie zwierzęcia i wykonywania różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych.

Oczywiście na rynku zakupić można też inne akcesoria czy sprzęt jeździecki dla konia. Osobom początkującym powinny jednak wystarczyć wymienione wyżej elementy wyposażenia. W tym przypadku na pewno nie warto oszczędzać na jakości. To bowiem zakup naprawdę na wiele lat. Sprzęt jeździecki dla konia warto kupować w specjalistycznych sklepach z artykułami jeździeckimi i w sklepach sportowych. Są to zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Tylko renomowani producenci zapewniają wyposażenie pozwalające na wygodną i bezpieczną jazdę. O radę warto poprosić zawsze doświadczonego jeźdźca lub personel sklepu. Sprzęt, który nie jest dobrze dobrany może być nawet przyczyną wypadku. Musi być on dopasowany zawsze do charakteru oraz poziomu jazdy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl