Czapraki wszechstronne - co warto o nich wiedzieć? 0
Czapraki wszechstronne - co warto o nich wiedzieć?

Przygotowując się do jazdy konnej, należy pamiętać o tym, że jazda konna jest sportem, w którym liczy się przede wszystkim zgrany duet. Trzeba odpowiednio dbać o swojego wierzchowca, w tym również o wyposażenie jeździeckie, zarówno dla konia jak i dla siebie. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia jeździeckiego jest czaprak.

To właśnie on wypełnia przestrzeń znajdującą się pomiędzy siodłem a skórą konia. Czaprak chroni grzbiet zwierzęcia przed możliwymi otarciami i urazami wywołanymi przez siodło, a także przyczynia się do bardziej równomiernego rozłożenia wagi jeźdźca. Czy wybór czapraka jest łatwy? Przed kupnem czapraka powinniśmy rozeznać się w oferowanych rodzajach i modelach. Czaprak powinien być odpowiednio dobrany do konia, tak aby mógł spełniać się w swoich funkcjach.

Czym jest czaprak i po co go stosujemy?

Czaprak stanowi rodzaj podkładki pod siodło. Najczęściej możemy się spotkać z czaprakiem, który jest wykonany z warstw tkaniny i wypełnienia. Czaprak spełnia kilka funkcji, a mianowicie chroni koński grzbiet oraz kłąb przed otarciami, amortyzuje wstrząsy, a także zwiększa komfort jazdy i niweluje odczuwanie nierówności siodła. Dodatkowo czaprak pochłania pot i chroni przed nim siodło. Dzięki temu, jest nam łatwiej zachować czystość i dobry stan naszego ekwipunku.

Kupując czaprak nie powinniśmy zapominać również o funkcji estetycznej. Czaprak może bowiem prezentować nasze barwy klubowe, a gdy jest dobrany kolorystycznie do owijek i nauszników, będzie tworzyć piękny, efektowny i profesjonalny komplet.

Czapraki wszechstronne – co warto o nich wiedzieć?

Czapraki wszechstronne mają taki sam kształt jak siodła wszechstronne, pod które się je zakłada. Czapraki wszechstronne są dla konia wyprofilowane w taki sposób, aby pasowały pod dany model siodła. Pasują one również pod niektóre siodła skokowe. Czapraki wszechstronne sprawdzają się w przeróżnych okolicznościach. Decydując się na zakup czapraka wszechstronnego musimy pamiętać, że niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj materiał użyty do jego produkcji. Czapraki wszechstronne wykonane są najczęściej z polaru lub innej tkaniny syntetycznej, która ma ograniczać ucisk na koński grzbiet. Przeważnie, czapraki te mają około 2,5 cm grubości. Czapraki wszechstronne różnią się od skokowych i ujeżdżeniowych przede wszystkim długością i szerokością. Nasze siodło nie powinno wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę. Jeśli o to nie zadbamy, narazimy swojego konia na liczne otarcia.

Jeśli nasze siodło będzie dobrze dopasowane, prosty czaprak okaże się wystarczającym rozwiązaniem. Bardzo często się zdarza, że osoby jeżdżące konno decydują się na zbyt gruby czaprak lub podkładkę. Niestety możemy w ten sposób osiągnąć efekt wręcz odwrotny do zamierzonego. Siodło w takiej sytuacji nie będzie dobrze pasować i stworzy niebezpieczne punkty nacisku na końskim grzbiecie.

Najważniejszym elementem wyposażenia końskiego jest siodło. Pamiętajmy, że żaden czaprak nie zastąpi nam odpowiednio dopasowanego siodła. To właśnie siodło powinno być naszym punktem wyjściowym.

Materiał czapraka

Jeśli nasz czaprak będzie przeznaczony do bardzo częstego użytkowania, musimy zwrócić naszą uwagę na to, aby był on wykonany z mocnych materiałów, które są odporne na przetarcia, a jednocześnie będą przyjazne dla konia. To prawda, że delikatne tkaniny mogą naprawdę dobrze się prezentować, jednak po miesiącu stosowania takiego czapraka, z pewnością będzie mu daleko do ideału.

Dobór czapraka powinien być dobrze przemyślany. Aby odpowiednio spełniał swoją rolę, jego materiał wewnętrzny, który bezpośrednio przylega do skóry – powinien być przewiewny i chłonny. Starajmy się unikać sztucznych materiałów, ponieważ nie do końca sprawdzą się one w pochłanianiu wilgoci. Kolejną ważnym elementem budowy czapraka jest jego wypełnienie. Najbardziej popularną opcją jest poliuretanowa pianka o odpowiedniej grubości. Pianka nie powinna być zbyt sztywna. Najlepiej, aby mogła poddawać się naciskowi i dopasowywać do kształtu końskiego grzbietu. Niektóre czapraki posiadają również dodatkowe wzmocnienia np. w miejscu przylegania popręgu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec przecieraniu się materiału w miejscu najbardziej na to narażonym.

Czaprak należy do tych elementów końskiego wyposażenia, który zdecydowanie łatwiej wymienić niż siodło. Mimo tego, jego jakość powinna być równie na wysokim poziomie. Pamiętajmy, że czaprak jest dla naszego konia, dlatego warto poświęcić chwilę czasu i uwagi na to, aby nasz wybór zapewnił wierzchowcowi maksimum komfortu podczas każdej jazdy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl