Rodzaje wędzideł stosowanych w jeździectwie 0
Rodzaje wędzideł stosowanych w jeździectwie

Jednym z podstawowych elementów potrzebnych do jazdy konnej jest wędzidło. Gdy nasza nauka jazdy konnej odbywa się pod okiem instruktora w szkółce jeździeckiej, nie zwracamy zbyt dużej uwagi na poszczególne detale, które okazują się być niezwykle ważne. Samodzielnie kompletując sprzęt jeździecki dla swojego konia, przekonujemy się, że dosłownie każdy element może występować w wielu odmianach. Wędzidło nie jest tutaj wyjątkiem. Jego zakup może być nie lada wyzwaniem, dlatego powinniśmy poznać jego wszystkie rodzaje oraz wiedzieć na co warto zwracać uwagę podczas zakupu.

Czym jest wędzidło i jak działa?

Wędzidło to część ogłowia. Podczas jazdy, wędzidło znajduje się wewnątrz końskiego pyska a jego głównym zadaniem jest umożliwienie precyzyjnego kontaktu z wierzchowcem, a także możliwość zachowania kontroli. Wędzidło działa na cały obszar pyska, a więc na język, żuchwę, podniebienie i kąty pyska.

Wędzidło posiada pierścienie, które znajdują się poza jamą ustną zwierzęcia. To właśnie do nich przypięte są wodze oraz paski policzkowe, pomagające utrzymać ogłowie we właściwym miejscu. Wędzidło umieszczamy w wolnej przestrzeni pomiędzy przednimi i tylnymi zębami. Dzięki temu elementowi sprzętu jeździeckiego, możemy wskazywać koniowi kierunek jazdy oraz jesteśmy w stanie zachować kontrolę nad zwierzęciem.

Nie rzadko początkujący jeźdźcy uważają wędzidło za podstawowy element komunikacji z koniem. Musimy mieć tutaj świadomość tego, że podstawą porozumiewania się z wierzchowcem nie jest wędzidło, a prawidłowy dosiad i łydki. Wędzidło ma nam zagwarantować bezpieczeństwo i bardziej precyzyjny kontakt.

Rodzaje wędzideł stosowanych w jeździectwie

Rodzajów wędzideł jest naprawdę dużo. Przed zakupem odpowiedniego kiełzna powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy mamy stabilną rękę? Czy nasz koń jest wrażliwy w pysku? Czy wierzchowiec ma tendencję do gryzienia, przeciągania wędzidła lub też przekładania języka?

Jaki materiał wędzidła najlepiej wybrać? Czy nasz koń jest młodym wierzchowcem, czy może poszukujemy wędzidła dla sportowca? Każdy koń i jeździec posiadają w tej dziedzinie osobiste preferencje. W przypadku koni, są one związane z budową szczęki, wrażliwością oraz z odruchem przeżuwania przedmiotu znajdującego się w pysku. Z kolei jeźdźcy zwracają uwagę głównie na precyzyjny i komfortowy kontakt z koniem oraz na to, jak zwierzę reaguje na określony rodzaj wędzidła. Kupując wędzidło musimy wiedzieć, że różnią się one budową pierścieni oraz konstrukcją ścięgierza, a więc elementu znajdującego się wewnątrz końskiego pyska.

Do najpopularniejszych rodzajów wędzideł ze względu na budowę pierścieni możemy zaliczyć:

 • wędzidło z ruchomymi kołami – dzięki nim, wędzidło może swobodnie poruszać się w pysku konia.
 • wędzidło oliwkowe – znakomity rodzaj wędzidła dla jeźdźców o niestabilnej ręce. Pierścienie są nieruchome, dzięki czemu nie podszczypują kącików pysku konia.
 • wędzidło z wąsami – skierowane dla młodych, ale wyjątkowo silnych koni lub wierzchowców, które starają się przeciągnąć wędzidło w pysku lub je gryźć.
 • wędzidło z pierścieniami w kształcie litery „D” - ten rodzaj wędzidła przyczynia się do nieco mocniejszego nacisku na policzki, co ułatwia wykonywanie zakrętów.
 • wędzidło typu wielokrążek – jest uniwersalne. Dzięki niemu, możemy przypiąć wodze na różne sposoby.
 • munsztuk – użytkowany jest razem z wędzidłem munsztukowym. Koń w tym przypadku ma w pysku dwa ścięgierze, a jeździec w rękach ma dwie pary wodzy. Munsztuk stosowany jest w dyscyplinie ujeżdżenia.
 • wędzidło z czankami – ten rodzaj wędzidła działa na zasadzie dźwigni i powinien być stosowany przez doświadczonych jeźdźców.
 • pelham – wygląda jak połączenie munsztuka z wędzidłem. Pelham ułatwia ustawienie szyi i głowy konia, w takiej pozycji, jakiej oczekuje jeździec.

Możemy również rozróżnić wędzidła ze względu na budowę elementu znajdującego się wewnątrz pyska, a więc ścięgierza.

 • wędzidło proste – delikatne wędzidło, które zapewnia odpowiednią przestrzeń dla języka i w sposób równomierny rozkłada nacisk.
 • wędzidło językowe – znakomite wędzidło dla koni, które przekładają język nad ścięgierz lub które nie akceptują nacisku zwykłego wędzidła.
 • wędzidło pojedynczo łamane – należy do popularnego typu wędzidła. Dobre dla koni aktywnych w pysku oraz młodych wierzchowców. Ten rodzaj wędzidła zapewnia odpowiednią kontrolę.
 • wędzidło podwójnie łamane – cechuje się delikatnym działaniem, które odpowiada większości wierzchowców. Bardzo dobrze dopasowuje się do pyska i może być stosowane w przypadku młodych lub wrażliwych koni.
 • wędzidło z zabawką – posiada ruchomy element przyczepiony do ścięgierza. Dzięki temu zachęca zwierzę do żucia i zapobiega przekładaniu języka.
 • wędzidło anatomiczne – ten nowoczesny typ wędzidła znakomicie dopasowuje się do końskiego pyska. Dzięki delikatnemu wygięciu, wierzchowiec ma duży komfort, co przekłada się na jego rozluźnienie podczas jazdy.

Decydując się na zakup konkretnego wędzidła, zwróćmy również uwagę na jakość i precyzję jego wykonania. Jeśli określony model nie będzie odpowiadać zwierzęciu, zamiast zmieniać mechanizm wędzidła, zaproponujmy wierzchowcowi inny materiał z którego jest zrobione wędzidło, aby uzyskać pewien oczekiwany efekt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl