Jazda konna zimą - porady 0
Jazda konna zimą - porady

 

Jazda konna zimą może być prawdziwą przyjemnością, ale pamiętać trzeba o odpowiednim stroju. Poza tym należy zatroszczyć się o zdrowie oraz bezpieczeństwo konia. O czym więc pamiętać zimą?

Jazda konna zimą - porady ekspertów

O czym trzeba pamiętać, aby móc zimą bez obaw jeździć konno? Na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, że trudne warunki wymagają bycia odpowiedzialnym nie tylko za siebie, ale i konia. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i dobre zaplanowanie treningu. Koń, który porusza się po ośnieżonym terenie szybciej się męczy. Taka przejażdżka nie powinna być więc zbyt długa, bo zwierzę może się po prostu przemęczyć.

Koń, który jest przyzwyczajony do stajni wymaga nieco czasu do przystosowania się do jazdy po śliskim, zamarzniętym i nierównym podłożu. Dlatego należy postawić na nieco wolniejsze tempo. Wtedy koń nie będzie się pocić, co zapobiec może jego ewentualnemu przeziębieniu. Jeśli zaplanowane są jakieś postoje, dobrym rozwiązaniem jest zabrani ze sobą derki. Ten element skutecznie zabezpieczy mięśnie wierzchowca przed zbyt mocnym wychłodzeniem.

Kolejną ważną kwestią jest rozgrzanie wędzidła. Przed włożeniem go do pyska konia, dobrze jest potrzeć go kilka razy w swoich dłoniach. Dzięki temu zwierzę podczas przejażdżki będzie się czuć komfortowo. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zakup specjalnych, bo antypoślizgowych wkładek pod podkowy. Dzięki temu koń będzie się mógł poruszać w pełni bezpiecznie nawet po mocno oblodzonych drogach.

Przed rozpoczęciem treningu zimą należy także konia w odpowiedni sposób rozgrzać. Jego mięśnie wymagają pewnego przygotowania do wysiłku. Po zakończonej jeździe zwierzę warto osuszyć z potu i dopiero wówczas odstawić do stajni lub na padok. W naprawdę mroźne dni można zabrać ze sobą wysokoenergetyczną przekąskę i ciepły napój w termosie. Intensywna aktywność fizyczna może się bowiem wiązać z odwodnieniem.

Zimą konno należy jeździć po sprawdzonym, dobrze znanym terenie. Wtedy nie trzeba obawiać się o nieprzewidziane przeszkody np. powalone drzewa, doły w ziemi czy duże zaspy.

Jak zimą ubrać się do jazdy konnej?

Jazda konna zimą może być bezpieczna i komfortowa, ale należy zadbać o odpowiedni strój. Podstawą jest kurtka - chroniąca przed chłodem i śniegiem, a także deszczem i wiatrem. Nie powinna poza tym krępować ruchów w czasie przejażdżki na koniu. Okrycie wierzchnie warto zakupić w profesjonalnym sklepie jeździeckim - internetowym lub stacjonarnym. Bardzo ważna jest także specjalna bielizna termoaktywna przeznaczona do jazdy konnej. Powinna sprawdzić się przy największych mrozach. Podczas jazdy konnej z pewnością przydatne są też rękawiczki, które nie krępują ruchów palców, a przy okazji chronią dłonie przed zimnem.

Należy w tym przypadku wspomnieć obowiązkowo o bryczesach - ciepłych spodniach do jazdy konnej. Modele zimowe są wykonywane ze specjalnego termicznego materiału typu softshell. Skutecznie chronią przed śniegiem, wiatrem i mrozem. W sklepach jeździeckich spotkać się też można z kamizelkami, które gwarantują ciepło w okolicach klatki piersiowej. Nie mają rękawów, a więc nie krępują ruchów.

W zimie podczas jazdy konnej szczególnie mocno na odmrożenia narażone są oczywiście stopy. Jednak zakładanie kilku par klasycznych skarpet wcale nie jest dobrym pomysłem. Będą one bowiem utrudniać swobodne poruszanie palcami. Lepszym rozwiązaniem są dedykowane termobuty jeździeckie lub ocieplane sztyblety.

Ostatnim istotnym elementem jest tutaj kominiarka zakładana pod kask. Zabezpiecza ona uszy przed mrozem i wiatrem. Najlepiej sprawdzają się modele wełniane i bawełniane. Są to bowiem materiały o doskonałych właściwościach termicznych.

Komfort termiczny konia - jak o niego zadbać?

Przed nadejściem zimy warto jest skompletować dla konia odpowiednią garderobę. Przede wszystkim nie można dopuścić do zawilgocenia jego sierści. Okazuje się, że mokra pokrywa włosia szybko powoduje wychłodzenie. To z kolei sprzyja różnego rodzaju poważniejszym dolegliwościom zdrowotnym. Dlatego swoje zwierzę trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Sprawdzi się na pewno derka - dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Jej używanie jest bardzo ważne głównie w przypadku koni, które przed nadejściem zimy miały wygoloną sierść. Jeśli nie ma pewności co do tego, czy dana derka rzeczywiście się sprawdza, należy regularnie sprawdzać temperaturę ciała konia. Najlepiej jest obserwować, czy zwierzę pod derką się zbyt mocno nie poci. Jeśli koń wręcz trzęsie się z zimna, należy wybrać dla niego znacznie cieplejsze okrycie.

Kopyta konia - jak można przygotować je do sezonu zimowego?

Przed zimą należy także zadbać o kopyta - odpowiednio je pielęgnując. Oczywiście nie każdy koń jest podkuwany. Czasem nawet lepiej jest z podków zrezygnować, o ile zimowa aktywność wierzchowca ich nie wymaga. Wiąże się to bowiem ze znacznie lepszą przyczepnością na śniegu. Są jednak sytuacje, gdy konia trzeba podkuć. Często ma to związek z zapobieganiem różnego rodzaju chorobom kopyt. Wtedy można zdecydować się na użycie specjalnych wkładek. Skutecznie przeciwdziałają one przyczepianiu się do spodniej warstwy kopyt śniegu. Ciekawą opcją jest założenie haceli, o ile koń samodzielnie korzysta z wybiegu. Zimą nieocenione okazać się mogą specjalne ocieplające kaloszki ze stoperkami, które chronią końskie kopyta przed uszkodzeniem.

Jak należy żywić konia w okresie zimowym?

Nie bez znaczenia jest sposób żywienia konia w okresie zimowym. Jeszcze przed nadejściem zimy warto do codziennej diety zwierzęcia wprowadzić dodatkowe elementy - wtedy pasza dostarczać będzie więcej energii.  Jadłospis wierzchowca wzbogacić można np. o różnego rodzaju oleje - w tym olej sojowy, ryżowy i rzepakowy. Są to składniki, które pomogą koniowi przetrwać mrozy i naprawdę trudne warunki pogodowe. Przy okazji doprowadzą do poprawy kondycji sierści, która odgrywa kluczową rolę jako warstwa zabezpieczająca przed chłodem. Dodatkowo można postawić na granulaty i specjalne syropy witaminowe. Zwiększą one odporność konia.

Zimą konie piją znacznie mniej wody. Z drugiej strony ich zimowa dieta oparta jest głównie na suchej paszy objętościowej np. sianie. To wszystko zwiększyć może ryzyko kolki i niedrożności jelit. Trzeba się więc upewnić, że woda podawana koniowi zimą nie zamarza. Czasem trzeba regularnie rozbijać lód w wannie na padoku. Można też wierzchowca zachęcić do picia - wlewając do wiadra nieco ciepłej wody. Warto poza tym sięgać od czasu do czasu po posiłki na mokro czy zwilżać paszę treściwą wodą.

Czy warto jeździć zimą konno?

Jazda konna zimą może być bardzo przyjemna. Trzeba jednak zadbać o siebie i swojego wierzchowca. W mroźne dni konie wymagają szczególnej opieki. Ich organizmy są bardziej podatne na choroby i uszkodzenia w wyniku niskich temperatur. Dlatego ważne jest to, aby zapewnić im odpowiednie schronienie, paszę i wodę oraz regularną kontrolę weterynaryjną. Jeśli będzie się o nie dbać właściwie, jazda konna zimą może być dla nich i dla jeźdźca miłym doświadczeniem.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl