Siodło dla konia - jakie siodło kupić? 0
Siodło dla konia - jakie siodło kupić?
Najważniejszym elementem wyposażenia wierzchowca jest siodło, które umożliwia jego wygodne dosiadanie i sprawne nim kierowanie. Siodło jest łącznikiem między grzbietem konia, a jeźdźcem. Spełnia kluczową rolę w odpowiednim przekazywaniu sygnałów, w taki sposób, aby nawiązać komunikację z wierzchowcem. Aby móc w bezpieczny sposób uprawiać jeździectwo, należy wyposażyć konia w dobrze dopasowane siodło, które stanowi niezbędny element całego wyposażenia. Wybór siodła dla konia uzależniony jest nie tylko od celu jego użytkowania, ale także od budowy konia, a także od oczekiwań i możliwości finansowych jeźdźca. 

Czy siodło jest niezbędnym elementem wyposażenia?

Tylko dobrze dopasowane siodło jest w stanie ochronić koński grzbiet. Decydując się na zakup siodła, powinniśmy wiedzieć, że składa się ono z elementów, których charakterystyka uwzględnia zarówno kształt anatomiczny konia jak i jeźdźca. Gdy w odpowiedni sposób dobierzemy siodło, będziemy mogli cieszyć się wraz z wierzchowcem, z komfortowej jazdy konno, która stanie się dla nas przyjemnym i pasjonującym przeżyciem. Siodło jest szczególnie ważnym elementem wyposażenia, umożliwiającym sprawną komunikację, pomiędzy jeźdźcem, a koniem. Komunikacja ta to sposób,w  jaki osoba jeżdżąca konno przekazuje sygnały i tym samym – wywołuje reakcje u konia. Wpływ na ruchy zwierzęcia ma umiejętność balansowania własnym ciałem w siodle, a także łydki i ręce. Siodło powinno być doprane do konia pod kątem budowy, w taki sposób, aby przekazywane komunikaty były jak najbardziej precyzyjne. Jeśli siodło będzie odpowiednio dobrane, to synchronizacja i płynność ruchów zwierzęcia będzie naprawdę duża. 

Jakie siodło kupić? Rodzaje siodeł

W zależności od uprawianej gałęzi jeździectwa i od osobistych preferencji, wyróżniamy następujące rodzaje siodeł dla konia:
  • siodła wszechstronne – stanowią formę pośrednią pomiędzy siodłem skokowym, a ujeżdżeniowym. Siodła wszechstronne cechują się głębokim siedziskiem oraz wysokimi klockami kolanowymi. Dzięki nim, mamy możliwość trenowania skoków czy jazdy konno w terenie lub na ujeżdżalni. Tego typu siodła umożliwiają nieskrępowaną jazdę i gwarantują duży komfort jazdy.
  • siodła ujeżdżeniowe – cechują się głębszą terlicą, a także dużymi blokami kolanowymi i udowymi o różnorodnych kształtach, długościach i szerokościach.
  • siodła skokowe – przeznaczone są do skoków przez przeszkody. Specyfika budowy tego rodzaju siodła, daje możliwość jeźdźcowi na przyjęcie odpowiedniej pozycji nóg. Siodła skokowe charakteryzują się zazwyczaj płaskim siedziskiem i wysokimi klockami kolanowymi, dzięki którym jeździec znakomicie trzyma się podczas skoku.
  • siodła rajdowe – tego typu siodła przeznaczone są do rajdów konnych. Umożliwiają one lekki dosiad lub stanie w strzemionach przez dłuższy czas jazdy. W większości, są one konstruowane w sposób minimalistyczny. Siodła rajdowe cechują się niską wagą i zapewniają wygodę, a także komfort zarówno dla jeźdźca jak i dla konia.
Kupując konkretny rodzaj siodła, nie zapominajmy o jego odpowiednim dopasowaniu. Nie jest to łatwe zadanie, ale z całą pewnością się uda, gdy podczas wyboru uwzględnimy wagę, wzrost i poziom naszych umiejętności jeździeckich, a także indywidualną anatomiczną budowę końskiego grzbietu. Zapoznajmy się z rozmiarami siedziska, dopasujmy rozmiar rozstawu łęku, określmy punkt ciężkości, czyli najniższy punkt w siedzisku siodła pokrywający się z najniższym punktem grzbietu konia. Pamiętajmy, że siodła nie da się dopasować raz na całe życie. Budowa konia, w ciągu jego całego życia ulega zmianom ze względu na wiek oraz rodzaj i częstotliwość treningów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl