Jak nauczyć się jazdy konnej? 0
Jak nauczyć się jazdy konnej?

Kochasz zwierzęta i marzysz o nauce jazdy konnej? A może to twoje dziecko chce się zapisać na tego typu zajęcia? Jak wyglądają lekcje jazdy konnej i czy jest to sport dla każdego?
Na pewno obecnie zainteresowanie jazdą konną jest spore. Na rynku działa coraz więcej ośrodków nauki jazdy konnej. Warto postawić na szkołę, w której pracują doświadczeni instruktorzy, a konie są traktowane w odpowiedni sposób. Stajnia musi być czysta, a zwierzęta zdrowe.

Pierwszy kontakt z koniem

Pierwsza lekcja to dopiero zapoznanie się z koniem i stajnią. Raczej nie ma co liczyć na jazdę konną z prawdziwego zdarzenia. Instruktor zazwyczaj zaczyna od oprowadzenia kursanta po stajni. Jest też czas na zapoznanie się ze zwierzętami. Konie są z natury dość płochliwe i mają ograniczone pole widzenia. Dlatego nie należy do nich podchodzić gwałtownie z tyłu czy podnosić na nie głosu. To niestety skończyć się może bardzo źle. Przestraszony koń może nas nawet kopnąć. Warto więc wysłuchać rad nauczyciela i nauczyć się, jak należy zachowywać się w stajni.
Bardzo ważnym elementem nauki jest szczotkowanie i siodłanie konia. Przed nauką jazdy, najpierw trzeba nauczyć się, jak konia należy pielęgnować. Konie są zwierzętami bardzo mądrymi. Jeśli podchodzi się do nich z szacunkiem i sympatią, odwdzięczają się zazwyczaj tym samym. Instruktor powinien pokazać, jak szczotkuje się sierść konia, usuwa siano z jego grzywy czy błoto z kopyt. Kolejnym krokiem jest nauka siodłania konia. W tym przypadku wszystkie elementy muszą być dobrze dociągnięte i zapięte. To istotne, bo od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jeźdźca.

Praktyczna nauka jazdy konnej

Należy zadbać tutaj o odpowiedni strój. Obowiązkowe są na pewno toczek lub kask na głowie, bryczesy i buty na płaskiej podeszwie. Po opanowaniu wsiadania na konia, można przystąpić do właściwej nauki. Początkowo instruktor trzyma konia na lonży (rodzaj długiej linki) i ćwiczy się tzw. anglezowanie. Koń chodzi wówczas po okręgu. Przez cały czas kontroluje go instruktor. Kursant ćwiczy unoszenie ciała nad siodłem. Musi się to odbywać w sposób rytmiczny, w takt kroków konia.
Lekcje jazdy na lonży trwają tak długo, aż dana osoba nauczy się utrzymywać w siodle równowagę. Potem można już przejść do samodzielnej jazdy na ujeżdżalni. Tam ma miejsce nauka ruszania, zatrzymywania się czy skręcania koniem. Następnie instruktor uczy jazdy w kłusie i stępie. Po kilku lekcjach, gdy jeździec czuje się już pewnie  w siodle, następuje powrót do lonży i nauka galopu. To ważne, gdy w galopie koń pędzi. Prędkość bywa tutaj naprawdę zaskakująca.

Pierwsza przejażdżka a nauka jazdy konnej

W momencie opanowania jazdy kłusem, stępem i galopem możliwe jest wyjechanie na pierwszą wycieczkę na zewnątrz. To dla wielu osób niesamowita chwila. Daje poczucie kontaktu z naturą. Oczywiście jest to dopiero początek przygody z jazdą konną. Każda przejażdżka uczy współpracy ze zwierzęciem oraz panowania nad własnym ciałem. Przez cały czas trzeba jednak bardzo uważać. Okazuje się, że nawet bardzo doświadczonym jeźdźcom zdarzają się upadki z konia. Zwierzę w każdej chwili może się czegoś przestraszyć. Czasem też teren okazuje się trudniejszy niż można było przypuszczać.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jazda konna jest sportem dość ryzykownym. Ryzyko kontuzji jest w tym przypadku spore. Upadek z konia oznaczać może nawet kilka urazów. Jednak większość ludzi to nie przeraża. Dobrze jest więc zadbać  o odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Jak długo trwa nauka jazdy konnej?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od predyspozycji danej osoby. Każdy ma swoje własne tempo i opanowuje określone umiejętności w pewnym czasie. W teren można wyjechać dopiero po nauczeniu się podstawowych czynności. Czasem zajmuje to kilka lekcji, a niekiedy kilka tygodni. Ogromnie ważna jest w tym przypadku budowa odpowiedniej relacji z koniem. Niekiedy bardzo szybko zrezygnować można z jazdy na lonży. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że dopracowanie techniki wymaga czasu. Jazda konna to sport, który uprawiać można na wiele różnych sposobów. Warto jednak w każdej wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności.

Czy warto uczyć się jazdy konnej?

Oczywiście, że tak. Jeszcze jakiś czas temu jazda konna była sportem zarezerwowanym dla nielicznych, bo była po prostu bardzo droga. Obecnie powoli się to zmienia. Na rynku działa sporo stajni, które oferują zajęcia z jazdy konnej w atrakcyjnych cenach.
Czasem spotkać się można z opinią, że jazda konna nie jest sportem. W końcu siedzi się tutaj jedynie na koniu. To jednak błędne myślenie. Jest to sport wyjątkowy, który angażuje do pracy w zasadzie wszystkie mięśnie - brzucha, nóg, kręgosłupa itd. Poprawia pracę układu krążenia oraz reguluje napięcie związane ze stresem. Zapewnia sprawność fizyczną i pozwala wypracować prostą podstawę ciała. Przy okazji uczy opieki nad zwierzętami.
Nie można zapominać o tym, że jazda konna to doskonała terapia i sposób na walkę ze stresem. Od wielu lat hipoterapia cieszy się coraz większą popularnością. Regularne spotkania z koniem pozwalają odstresować się i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Naukowe badania potwierdzają, że jazda konna rozwija empatię i poprawia pewność siebie. Naukę jazdy konnej rozpocząć można w zasadzie w każdym wieku. Na starcie zapisać się można na lekcję próbną, aby przekonać się, czy jest to na pewno odpowiedni sport.

Czy nauka jazdy konnej musi dużo kosztować?

Swoją przygodę z końmi rozpocząć mogą już bardzo małe dzieci. Trzylatki nie wsiadają jednak na dużego konia, ale kucyka. Dopiero ośmiolatki czy dzieci o wzroście minimum 145 cm mogą rozpocząć jazdę konną z prawdziwego zdarzenia. W przypadku dzieci do nauki wykorzystywane są zwierzęta bardzo spokojne i cierpliwe. Cena uzależniona jest od kilku czynników np. lokalizacji stajni, oferty zajęć czy zaplecza technicznego. Same zajęcia to również nie koniec. Trzeba zadbać także o odpowiedni strój do jazdy konnej np. bryczesy, czapsy, sztyblety, kask lub toczek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl