Czy warto kupić dobry czaprak dla konia? 0
Czy warto kupić dobry czaprak dla konia?

Czaprak to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego. Jego podstawowym zadaniem jest pochłanianie potu konia oraz ochrona skórzanego siodła przed zawartą w nim solą. Przynajmniej taki był pierwotny zamysł. Dzisiaj czapraki coraz częściej pełnią różne funkcje dodatkowe. Poprawiają komfort zwierzęcia, wyrównują nacisk siodła na grzbiet konia czy chronią go przed otarciami. Niektóre modele pełnią nawet funkcję juczną, bo są wyposażone w kieszenie. Warto wyborowi czapraka poświęcić nieco więcej czasu i zainwestować w produkt naprawdę wysokiej jakości. Co w tym przypadku jest najważniejsze?

Rozmiar czapraka

Czaprak należy dopasować do typu siodła. Wyróżnia się więc czapraki skokowo-wszechstronne, ujeżdżeniowe czy westernowe. Ich profilowanie powinno układać się razem z linią siodła. Dlatego też czapraki ujeżdżeniowe są dłuższe, prostokątne, a modele skokowo-wszechstronne nieco wysunięte do przodu. Dobry czaprak nie może ściśle przylegać do grzbietu konia swoją środkową częścią. Powinien raczej wypełniać tunel. Wtedy może bowiem powodować bolesne otarcia.

Oczywiście duże znaczenie ma wielkość konia. Producenci stosują w tym przypadku zazwyczaj specjalne skróty. P to na przykład czapraki dla kucyków (pony). Ponadto wyróżnia się m.in. czapraki ujeżdżeniowe pod siodła 17 i 18 cali DL czy czapraki skokowe o zaokrąglonych liniach SR.

Materiał i wypełnienie czapraka

Sam rozmiar to jednak nie wszystko. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego czaprak jest wykonany. Powinna być to tkanina przepuszczalna. Dotyczy to w szczególności strony wewnętrznej, która przylega do grzbietu konia. To oczywiście znacznie ułatwia proces odprowadzania potu i zapobiega ewentualnym odparzeniom. Oprócz tego materiał na czaprak powinien być wytrzymały i odporny na przetarcia. Jego lamówka i obszycia muszą być dobrze wykończone.


Większość czapraków dostępnych na rynku produkowana jest z bawełny. Grubość i jakość tego materiału jest dość mocno zróżnicowana. Często spotkać się można również z produktami z alcantary. To tkanina, która przypomina na pierwszy rzut oka zamsz. Takie czapraki są eleganckie, ale niestety z czasem mogą się przebarwiać od siodła. Można wówczas próbować je odplamić. Warto sprawdzić z czego wykonana jest spodnia część czapraka. Siateczka zawsze ułatwia odprowadzanie wilgoci. Jest przyjemna w dotyku dla konia. Pod tym względem wygrywa z bawełną. Czasem stosowane jest tez podszycie polarowe. Jednak nie sprawdza się ono oczywiście latem, bo sprzyja poceniu się zwierzęcia. Nie należy polaru używać także w okresie zmiany sierści. Włosy bowiem trudno z takiej tkaniny usunąć.
Kluczowe znaczenie ma także wypełnienie i jego grubość. Są zwolennicy cienkich czapraków, które zapewniają dużą przewiewność, ale inni wybierają z kolei modele grubsze lepiej amortyzujące jazdę. Oczywiście te drugie znacznie dłużej schną. Wyróżniają się też gorszą wentylacją.

Ponadto czapraki różnić się tez mogą rodzajem kroju, wycięcia. Wyróżnia się tutaj pady (modele prostokątne zakrywające bok konia), czapraki wycięte (wyglądają jak siodło, odsłaniają bok konia) czy modele pełne (prostokątne z zaokrąglonymi rogami).

Inne istotne detale czapraków

Oczywiście przy wyborze czapraka dobrze jest też uwzględnić anatomię samego konia oraz linię jego grzbietu. Mowa tutaj o profilowaniu na kłąb. Pikowanie czapraka powinno być równomierne. Generalnie najlepiej sprawdza się zawsze pikowanie klasyczne w romby lub symetryczne pasy. Opcje bardziej niestandardowe mogą niestety powodować układanie się wypełnienia w wały, które czasem powodują u konia i jeźdźca dyskomfort.

Przy wielu czaprakach stosuje się obecnie sakwy. W modelach rajdowych powinny być one dość pojemne, ale przy zwykłym czapraku sprawdzą się sakwy niewielkie np. na telefon komórkowy. Muszą być one jednak zawsze solidne i zapinane. Najlepiej sprawdzają się zapinania na rzepy, gdyż guziki w czasie jazdy konnej ciężko jest odpinać.

A co z kolorystyką czapraka? Jest to kwestia zupełnie nieistotna. Wyjątkiem są zawody, gdy obowiązkowy jest kolor biały. Na co dzień jest to sprawa drugorzędna i należy kierować się jedynie swoimi osobistymi preferencjami czy upodobaniami. Można dobrać odcień czapraka do maści danego konia. W przypadku niektórych modeli istnieje nawet możliwość zmieniania naszywek mocowanych na rzepy. Można je też zakupić osobno. Wówczas każdego dnia czaprak może się prezentować nieco inaczej.

Dlaczego czapraki mają tak duże znaczenie?

Czaprak jest tak naprawdę obowiązkowym elementem wyposażenia jeździeckiego. Ma za zadanie przede wszystkim chronić grzbiet zwierzęcia przed otarciami. Oprócz tego chłonie on wilgoć. Stąd też często nazywa się czapraki potnikami. Dodatkowo za sprawą tego elementu siodło na koniu nie przesuwa się. Dlatego tak duże znaczenie ma zakup czapraka wysokiej jakości. Na tym elemencie wyposażenia nie warto oszczędzać. W końcu chodzi tutaj o komfort konia i samego jeźdźca. Na szczęście wybór czapraków na rynku jest tak szeroki, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl