Czapraki ujeżdżeniowe dla konia 0
Czapraki ujeżdżeniowe dla konia

Czaprak jest elementem końskiego wyposażenia, który swoim wyglądem przypomina mały pled. Jego wnętrze wykonane jest z poliuretanowej pianki lub owaty poliestrowej. Czaprak jest przeważnie pikowany, obity z zewnątrz tkaniną i wykończony ozdobną lamówką czy taśmą.
Decydując się na zakup odpowiedniego czapraka, powinniśmy w pierwszej kolejności poznać jego wszystkie rodzaje i wiedzieć jak dopasować czaprak do danego konia.

Czapraki ujeżdżeniowe dla konia

Czapraki ujeżdżeniowe są przeznaczone do dyscypliny ujeżdżania i siodeł ujeżdżeniowych. Zadaniem czapraka jest ochrona końskiego grzbietu przed możliwymi otarciami spowodowanymi przez siodło i osprzęt, a także wchłanianie potu i brudu podczas treningu konia. Czapraki ujeżdżeniowe są używane podczas treningów ujeżdżeniowych i okazują się być dłuższe od standardowych czapraków.

Na co zwrócić uwagę kupując czaprak ujeżdżeniowy dla konia?

Kupując czaprak ujeżdżeniowy dla konia warto postawić na wysokiej jakości materiały zastosowane do jego produkcji, a także na dodatkowe wzmocnienia w miejscu popręgu. Dzięki temu zapobiegniemy przecieraniu się czapraka. Anatomiczny krój czapraka zapewni znakomite dopasowanie do końskiego grzbietu, a podszycie z siateczki umożliwi bardzo szybkie wchłanianie wilgoci i odprowadzanie jej na zewnątrz.

Przed kupnem danego czapraka ujeżdżeniowego, warto zapoznać się z różnymi jego modelami, aby nasz wybór był jak najlepszy dla naszego konia. Każdy czaprak cechuje się odmiennymi właściwościami. Jedne czapraki będą miały średniej grubości wypełnienie, które zapewni delikatną amortyzację wstrząsów, a inne mocno anatomiczną linię grzbietu oferującą dodatkową swobodę i zapobieganie uciskowi na kłąb i kręgosłup. Wygląd czapraka to jedno, dodatkowe elementy, które mają sprawić, że czaprak będzie spełniać się w swoich funkcjach to drugie.

Pamiętajmy, że oprócz wchłaniania potu i brudu oraz ochrony końskiego grzbietu przed otarciami, czaprak amortyzuje również nacisk siodła na grzbiet konia, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza pomiędzy skórą wierzchowca, a siodłem – co w efekcie zapobiega odparzeniom, a także ochrania siodło przed przetarciami, wcieraniem brudu i wchłanianiem potu – co z kolei daje nam możliwość utrzymania siodła w czystości.

Gdzie najlepiej kupić czaprak?

Czapraki można kupić zarówno w sklepie jeździeckim internetowym jak i stacjonarnym. Dobrze, jeśli mamy szansę zobaczyć dany model na żywo. Jeśli nie mamy pewności co do naszego wyboru, warto poprosić o konsultację ze sprzedawcą, który z całą pewnością pomoże nam w wyborze idealnego czapraka.

Czy jeden czaprak wystarczy?

Wszystko zależy od częstotliwości i intensywności jazd oraz od tego, czy golimy swojego konia. Przeważnie jeden czaprak to za mało, dlatego warto wyposażyć się w minimum dwa czapraki. W zależności od naszego konia, czapraki będą szybciej lub wolniej się brudzić. Mając jeden czaprak, będziemy zmuszeni do bardzo częstego prania i z pewnością do szybszej wymiany czapraka na nowy, ze względu na intensywność użytkowania.

Czaprak jest jednym z podstawowych produktów wyposażenia jeździeckiego. Czaprak chroni zarówno naszego konia, jak i użytkowany na nim sprzęt, a więc siodło i podkładkę. To również jeden z bardziej ozdobnych elementów, który pozwoli nam na zadanie szyku na ujeżdżalni. Z roku na rok mamy do czynienia z coraz większą ofertą czapraków, dlatego z pewnością każdy z nas znajdzie idealny czaprak dla swojego konia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl