Odzież jeździecka - Jak ubrać się na jazdę konną? 0
Odzież jeździecka - Jak ubrać się na jazdę konną?
Jazda konna to wyjątkowy sport, który można uprawiać bez względu na wiek. Po zapisaniu się na pierwszą lekcję jazdy konnej, z całą pewnością będziemy podekscytowani nową przygodą i umiejętnościami, które zaczniemy pomału zdobywać. Oczywiście oprócz tych wszystkich pozytywnych emocji, nie zabraknie również wielu wątpliwości i poddenerwowania. Zaczynając przygodę z jeździectwem, pojawia się wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Najwięcej wątpliwości wzbudza strój jeździecki. Czy wiemy co dokładnie składa się na strój jeździecki? Które elementy odzieży są niezbędne, a bez czego możemy się obyć na początku przygody z jazdą konno?

Jak się ubrać na jazdę konną?

Jazda konno to bardzo przyjemny i relaksujący sport. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oprócz pomyślnych jazd, zdarzają się również upadki, na które musimy być przygotowani. Aby obcowanie z koniem było dla nas źródłem przyjemnych doznań, powinniśmy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad dotyczących odpowiedniego stroju jeździeckiego. Każdy uczestnik jazdy konnej, bez względu na doświadczenie i poziom zaawansowania, powinien pamiętać o odpowiednim ubiorze. Składa się na niego:
  • kask jeździecki – to najważniejszy element stroju jeźdźca, bez którego nie da się obyć. Toczek jeździecki chroni głowę przed urazami w razie jakichkolwiek upadków z konia. Nie powinniśmy wsiadać na konia bez kasku jeździeckiego, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że koń jest spokojny. Jeśli nie posiadamy własnego kasku, z całą pewnością będziemy mogli go wypożyczyć w stajni. Nie zapomnijmy o sprawdzeniu, czy kask jest odpowiednio dopasowany do naszej głowy.
  • bryczesy jeździeckie – to spodnie, które nie posiadają szwu po wewnętrznej stronie nogawki. Wykonane z rozmaitych materiałów, bryczesy mogą posiadać lej kolanowy – wzmocnienie z materiału będzie w okolicach kolana, lub lej pełny – obejmujący wzmocnieniem krok i całą wewnętrzną cześć ud, kolan oraz łydek. Na samym początku jeździectwa, bryczesy możemy zastąpić przylegającymi spodniami lub legginsami.
  • obuwie jeździeckie – możemy zdecydować się na oficerki lub sztyblety jeździeckie. Obuwie jeździeckie powinno mieć płaską i twardą podeszwę oraz niewielki obcas. Najlepiej, jeśli obuwie będzie skórzane, ponad kostkę i z usztywnioną piętą. Zdecydowanie powinniśmy unikać butów sznurowanych i sportowych na miękkiej podeszwie.
  • czapsy – to skórzane ochraniacze na nogi jeźdźca, które są zakładane jak cholewka na łydkę. Czapsy stanowią ważne uzupełnienie do obuwia typu – półbuty.
  • rękawiczki – powinny być bardzo dobrze dopasowane. Możemy zdecydować się na rękawiczki skórzane lub typowe jeździeckie. Unikajmy rękawiczek z materiału luz zimowych z wełny.

Na odzież jeździecką składają się również podkolanówki lub wysokie skarpety, cieplejsza bluza lub bezrękawnik, koszulka bawełniana typu t-shirt i wygodna bielizna bawełniana. Początkującym adeptom jazdy konnej przyda się również kamizelka ochronna jeździecka. Zapewni ona ochronę kręgosłupa i klatki piersiowej w razie upadku. Kupując odzież jeździecką, pamiętajmy o jej jak najlepszym dopasowaniu. Zakupy możemy zrobić zarówno w stacjonarnym jak i internetowym sklepie jeździeckim.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl