Kilka porad jeździeckich 0
Kilka porad jeździeckich

Jeździectwo cieszy się naprawdę dużą popularnością. Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, że jest to sport elitarny i różnorodny. Jeździectwo można uprawiać w każdym wieku, więc w każdym momencie swojego życia można spróbować sił w siodle. Dlaczego jeździectwo jest aż tak wyjątkowym sportem? Parę w tym sporcie tworzy człowiek i zwierzę, między którymi pojawia się wyjątkowa relacja, oparta na wzajemnym zaufaniu. Dla wielu osób, jeździectwo staje się stylem życia. Wyjazd do klubu jeździeckiego nie jest tylko i wyłącznie godziną spędzoną w siodle. To przede wszystkim kontakt z naturą i znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu np. z rodziną, czy też z przyjaciółmi. Jeździectwo uczy również odpowiedzialności i empatii.

Jak zacząć naukę jazdy konnej?

Najważniejsze są chęci, wygodne spodnie, buty z płaską powierzchnią i kask, który będziemy mogli wypożyczyć w szkółce jeździeckiej. Pierwszym krokiem jest odszukanie odpowiedniej stajni, która świadczy usługi nauki jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Nauka jazdy konnej rozpoczyna się od jazdy na lonży w stępie. Dopiero w późniejszym etapie, przychodzi czas na samodzielne kierowanie koniem, naukę kłusa, następnie na naukę galopu, aż wreszcie jesteśmy gotowi na samodzielny wyjazd w teren, czyli np. wycieczkę do lasu. Ten moment da nam najwięcej satysfakcji. Ucząc się jazdy konnej, musimy mieć świadomość tego, że to nie tylko zdobywanie umiejętności powodowania koniem, ale także to zdobywanie wiedzy na temat zachowania koni.

Jeździectwo to naprawdę wspaniała pasja. Gdy będziemy chcieli poświęcić jej więcej czasu i złapiemy „jeździeckiego bakcyla”, będziemy mogli zacząć kompletować niezbędny sprzęt. Mowa tutaj o oficerkach, bryczesach, rękawiczkach, koszulkach, kasku itp.

Kilka porad jeździeckich

Osoby, które są już bardziej doświadczone w jeździectwie, z całą pewnością doznały wielu momentów kryzysowych w swojej karierze. Musimy pamiętać, że wyniki nie zawsze odzwierciedlają postępy jakie robimy. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko uzależnione jest od samopoczucia i przygotowania – nie tylko naszego, ale i konia z którym tworzymy parę. Jeśli nieraz nam nie wychodzi, nie możemy się poddawać i rezygnować z dalszych działań.

Czynniki, jakie mogą wpłynąć na naszą jazdę konno, to przede wszystkim:

  • pozytywne nastawienie – to zdecydowanie klucz do sukcesu. Nasze pozytywne emocje i dobre nastawienie będą odczuwanie przez konia, co zdecydowanie wpłynie na jakość jazdy.
  • nieustanny rozwój – treningi, wyjazdy, rozmaite wydarzenia i kursy, a także szkolenia, na pewno wpłyną na nasz rozwój. Zdobywanie doświadczenia i poszerzanie swojej wiedzy jest naprawdę istotne. Podobnie jak cenne wskazówki i porady bardziej doświadczonych kolegów lub instruktorów.
  • towarzystwo w którym przebywamy – to prawda, że zarażamy się energią i nastawieniem od osób, z którymi przebywamy. Nieraz niestety bywa i tak, że jesteśmy przez niektórych ciągnięci w dół, co wpływa na naszą motywację i rozwój. Z tego też powodu, wybierajmy grono znajomych w sposób świadomy i rozsądny.
  • realne cele – każdy z nas żyje marzeniami, do których nieustannie dążymy. Musimy mieć jednak świadomość tego, że nieraz nasze ambicje przerastają nasze możliwości, co może być naprawdę demotywujące. Warto stawiać sobie zarówno cele krótkoterminowe jak i długoterminowe. Małymi kroczkami jesteśmy w stanie osiągnąć coś wyjątkowo dużego.
  • radość z najmniejszych rzeczy – czy pamiętamy drogę przez którą przeszliśmy ucząc się jazdy konnej? Doceńmy swoje osiągnięcia i to co tak naprawdę mamy. Często nie zwracamy uwagi na małe rzeczy, które zbliżają nas do osiągnięcia danego celu. Powinniśmy cieszyć się z najmniejszych postępów i sukcesów, które w przyszłości sprawią, że będziemy doświadczonymi i bardzo dobrymi jeźdźćami.
  • planowanie i dobre zorganizowanie – niezwykle istotna rzecz w jeździectwie. Realizujmy na bieżąco nasze wszelkie plany i nie zapominajmy o odpoczynku, który doda nam energii do dalszego działania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl